title: "370-024PK"
brand: "homcom"
price: "€ 73.96"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Homcom"
url: https://www.desertcart.at/products/56997081-370-024pk
store_origin: AT
region: Austria
---
**Brand:** homcom
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚲 Elevate toddler playtime with style, safety, and endless smiles!
## Quick Answers
- **What is this?** 370-024PK by homcom
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
- **Where can I buy it?** [www.desertcart.at](https://www.desertcart.at/products/56997081-370-024pk)
## Best For
- homcom enthusiasts
## Why This Product
- Trusted homcom brand quality
- Free international shipping included
- Worldwide delivery with tracking
- 15-day hassle-free returns
## Key Features
## Overview
## Description
Review: Trike bike - My daughter loves it
## Features
- Overall size: 79L×50.5W×58H (cm). Assembly required. Certification: EN71-1-2-3. Suitable for kids aged 1.5-4 years old.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B072B82CLL |
| Assembly Required | Yes |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 17,046 in Toys & Games ( See Top 100 in Toys & Games ) 24 in Kids' Trikes |
| Colour | Pink |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (864) |
| Date First Available | 24 Oct. 2021 |
| Educational Objective(s) | Promote physical development and outdoor play |
| Item model number | UK370-024PK0331 |
| Manufacturer recommended age | 18 months - 4 years |
| Material Type(s) | Metal, Plastic |
| Number of Game Players | 1 |
| Product Dimensions | 74 x 49 x 55 cm; 4.5 kg |
| Remote Control Included? | No |
## Product Details
- **Assembly required:** Yes
- **Item weight:** 4.5 Kilograms
- **Manufacturer Minimum Age (MONTHS):** 18.00
- **Manufacturer maximum age:** 48
- **Material:** Metal, Plastic
- **Product dimensions:** 74L x 49W x 55H centimetres
- **Size:** 79L×50.5W×58H (cm)