| ASIN | B0087NB0ZQ |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Motorcycling |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Battery Charge Time | 2.5 Hour |
| Best Sellers Rank | #18,251 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #11 in Powersports Helmet Communication |
| Bluetooth Version | 3 |
| Brand | Sena |
| Brand Name | Sena |
| Built-In Media | Cable |
| Cable Features | Detachable |
| Carrying Case Color | Black |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Carrying Case Weight | 250 Grams |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Sena |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Touch Control |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 6,532 Reviews |
| Ear Placement | On Ear |
| Earpiece Shape | Rounded tip |
| Enclosure Material | Plastic |
| External Testing Certification | Other |
| Form Factor | On Ear |
| Frequency Range | 10 Hz - ? (incomplete information) |
| Frequency Response | 10000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00885465000501 |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Impedance | 2200 Ohms |
| Is Autographed | No |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
| Manufacturer | Sena |
| Model Name | SMH10 |
| Model Number | SMH10D-11 |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Number of Items | 1 |
| Sensitivity | 20 Hz |